Ukazatel zařazené rychlosti GT 300
Protože se mi občas při jízdě stávalo, že jsem se snažil zařadit 7 rychlost, která samozřejmě není,rozhodl jsem se pořídit ukazatel zařazené rychlosti. Nepotřeboval jsem typ s diodou ukazující okamžik přeřazení, takže padla volba na Geartronic GT 300 od PZ Racing. Montáž ukazatele byla provedena na FZS 600 r.v.2000.

                                        

Předem bych chtěl upozornit, že jsem strojař a u elektro věcí umím najít leda tak plus, mínus a ještě tak co kam vede. Před koupí jsem pročítal příspěvky na internetu ohledně napojení, ale vždy jsem se dostal jen k tomu, že to nesedí podle návodu popř. napojil to kamarád atd. Nakonec jsem to přece jen objednal v eshopu na www.yacomi.cz a řekl si, zapojím to sám.

Balení obsahuje:ukazatel, suchý zip na přichycení,návod v it. a angl. s tabulkou pro konkrétní moto a český návod přeložený prodávající firmou.

                                       

Jelikož se mi nechtělo oddělávat celou přední kapotáž, sundal jsem jen přední štítek a dostal se docela pohodlně na konektor napájení budíků,který je překrytý gumovým krytem.

                                       

Pak stačí odmotat izolaci která chrání samotné dráty a najít konkrétní barvy. Potřebné kabely jsem pro jistotu ještě porovnal se servisním manuálem, ale kupodivu barevné označení odpovídá přiloženému návodu, což na různých fórech popírají.

První jmenovaný je GT300:

světle modrý - žlutočerný........signál otáček

zelený - bílý...............................signál rychlosti

červený - hnědý........................napájení (+)

hnědý - černý............................napájení (-)

bílý .............................................dignostický, nastavovací-nezapojovat!


Po zapojení stáčí dostatečně zaizolovat a bílý kabel nechat prozatím přístupný kvůli nastavení.

Při zapnutí zapalování se rozsvítí ukazatel, teď je potřeba udělat nastavení. Bílým kabelem od ukazatele, který zůstal nezapojený se dotkněte cca na 1 vteřinu kostry (-) a ukazatel bude postupně přepínat mezi barvami podsvícení....červená, zelená, modrá,oranžová, fialová, světle modrá. Pro aktivování zvolené barvy znovu připojte bílý kabel od ukazatele na kostru (-) min. na 3 vteřiny. V tomhle bodě se už začínám lišit od postupu v návodu.

Po potvrzení zvolené barvy zatím bílý kabel od kostry neodpojujte a začne blikat na displeji 1. Nastartujte, rozjeďte se a udržujte otáčky motoru na 3tis. Po chvíli začne na displeji blikat 2...zařadíte 2 a znovu se dostaňte na otáčky kolem 3tis. Takhle držte postup až na 6 kvalt na displeji se pak ukáže 7. Potom vymáčkněte spojku a bez podřazování pozvolna zastavte. Na displeji se začne ukazovat blikající čtverec střídavě nahoře a dole. Když přestane blikat je potřeba odpojit bílý kabel od kostry a zamezit dalšímu kontaktu s kostrou. Pak už můžete zařadit neutrál a vypnout motor.Po dalším zapnutí zapalování, nastartování a rozjetí už bude ukazatel zobrazovat zařazený stupeň.

Nakonec jsem vše zaizoloval, připevnil ukazatel na destičku uchycenou na zadní stranu budíku a dal zpátky plexi.

Musím říct že tento způsob napojení funguje a zařazené rychlosti to ukazuje přesně. Přesto, pokud by jste postupovali podle návodu, tak to nikdy nenastavíte!

V manuálu je napsáno že stačí moto postavit na centrální stojan, aby se točilo zadní kolo při nastartovaném motoru a vy jen řadily rychlosti pro nastavení. Protože má ale Fazer FZS 600 snímač rychlosti na předním kole, při postupu podle manuálu nebude ukazatel snímat rychlost a vyhodnotí to jako chybu snímače!

Možná že má byt ukazetel rychlosti napojený někam jinam, ale tohle byl nejjednodušší postup. Jediná nevýhoda je v nastavení, protože dělat to při jízdě sám je docela o hubu. Osobně se mi to povedlo na 4 pokus a najetých 9 km.

Upozornění při nastavování:

-udržujte otáčky při jízdě na 3 tis

-při zobrazení 7 nekopejte dolů kvalty, pouze vymáčkněte spojku, pozvolna zastavte a počkejte na uložení do paměti (já nejdřív podřazoval při zastavování před uložením a to byla chyba)

Ještě poznámka na závěr. Tento popis souhlasí na FZS 600 r.v.2000,modelová řada 98-01.

Pro modely Fazer FZS 600 model 02-03 je zapojení dle aplikační tabulky (nemám ověřeno podle servisního manuálu).

GT300:

světle modrý - zelenočerný...signál otáček

zelený - bíložlutý......................signál rychlosti

červený - červenobílý..............napájení(+)

hnědý - bíločerný.....................napájení(-)

bílý.............................................diagnostický,nastavovací, nezapojovat


V poznámce je uvedeno napojení k budíkům a nebo na signál otáček a rychlosti napojit k ECU.

Text a foto: Xmegan                                             

Reaguji na návod od Xmegana, který je sice perfektní, ale nejde to podle něho udělat na FZ6 r.v. 2004 a výše.

Zakoupil jsem podle něho uvedený ukazatel rychlosti i u stejné firmy Yacomi a dal se do práce.

Sundal jsem levý kryt polokapotáže a tam jsem našel ve svazku, který vede k budíku červeno-bílý  a černo-bílý drát, ty jsem oholil asi 5mm a naletoval kousky drátů, Potom jsem sundal sedlo a povolil dva šrouby vpředu, který držej nádrž, a nádrž zvednul. Tam pod koncem nádrže je dvěma šrouby přidělané ECU (CDI) to odšrouboval, aby se mohlo lépe k drátům, je tam bílo-žlutý a zeleno-černý opět jsem na ně naletoval asi metrové dráty, které jsem zaizoloval k sobě a protáhl do přední části, kde jsem měl připravené červeno-bílý a černo-bílý drát. Na tyto čtyři dráty jsem přidělal konektory (samce) a na ukazatel jsem dal konektory (samice). Tím jsem měl

elektriku hotovou.

       

Ukazatel jsem přidělal tak, že jsem vyvrtal vedle budíku do kapotáže 9mm díru a tam jsem protáhl kabel od ukazatele, nejdříve jsem na něj nalepil suché zipy také s vystiženou dírou a přilepil. Také jsem přemýšlel jak ukazatel zabezpečit, aby nějaký poberta si ho nevzal příliš jednoduše, tak jsem drát protáhl okem, kterým je přidělán ke kapotáži a jím protažený svazek za ním omotal izolepou a stáhl svorkou na hadice. Kabel od ukazatele musí být napnutý, aby nešel odstřihnout u sucháče. Ještě jsem si prodloužil bílý kabel od ukazatele a vytáhl ven, abych k němu mohl bez problémů, ten je na to štelování. Jinak vše ostatní je dobře popsáno v návodu u ukazatele. Ještě pozn., že barvy drátů souhlasí!

 Možná že se někomu tento můj postup bude hodit.


Z archivu Fazer clubu.Autor: Luděk (admin) | Datum: 13.01.2010 | Čtenářů: 4521 | Reakcí: 1 | Hodnocení : 0

Obrázky k článku :
Žádné nejsou nastavené.

Pro hlasování se musíte přihlásit


Komentáře od tohoto článku :
GT 300 - milda
Perfektní návod,ale já našel na CDI dva zelenočerný dráty tak ne kterej to mám zapojit?

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Dalších 5 článku z kategorie Fazer obsah a podkategorie Články

Pozvánka od Luděk (admin)
Ahoj přátelé jedné stopy. Chtěli bychom Vás se Zlatíčkem pozvat již na 11-té „ Setkání Fazer clubu ČR“, které se koná ve dnech 18.-20.5. 2018.
Silvetr 2017 v Lučanech nad Nisou od Luděk (admin)
Poslední setkání Fazer clubu v tomto roce, se konalo na našem oblíbeném místě v chatě Agháta v Lučanech nad Nisou.
Rozloučení se sezónou 2017, na Malé Morávce v Jeseníkách. od Luděk (admin)
Uspořádat sraz na horách v termínu na přelomu měsíce září a října, bylo poměrně riskantní, co se týče špatného počasí......
pozvánka na Silvestr 2017 - Lučany nad Nisou od Beda (hendrik)
Zdravím všechny kamarády, členy a přátele Fazer clubu. Zvu Vás všechny na tradiční místo do Lučan nad Nisou, na zde netradiční silvestrovské setkání. Nápad se zrodil na posledním srazu na Malé Morávce. Jelikož už byla pozdější večerní hodina, hladina alkoholu v láhvích povážlivě nízká (na rozdíl od hladin alkoholu v krvi), byl nápad na světě! Prvotní ohlasy byly kladné, tak uvidíme, jak naše nadšení vydrží a jestli se ujme i u ostatních.GALERIE
Fotografie člena Fazerclubu.cz
KALENDÁŘ AKCÍ
STATISTIKA
Uživatelé online :

Počet Hostů 5
Počet členů 0
PŘIHLÁŠENÍ
HLEDAT
POČASÍ