Střecha Evropy
Předkládám plán na týdenní ježdění po alpských serpentinách a na obhlídku alpských panoramat. Cestou se uvidí, jestli zážitků nebude více.

Den 1: Neděle 14. 7. 2013

Plán: cca 690km na místo setkání pak 110km společná etapa

Trasa: Domovina > Salzburg > Innsbruck > Pfunds > Svatý Mořic Kdy a odkud kdo vyrazí je jeho věc. Pro spěchaly je nejrychlejší trasa po dálnici. Setkání je za Innsbruckem směrem Švýcarsko a LIichnštejnsko na benzínce Agip Tankestelle na dálničním sjezdu č.136 Knoten Mils-Schönwies z dálnice A12(E60), asi 63km za Innsbruck. Benzinka je přístupná jak z dálnice, tak i ze silnice B171 pro ty, co přijedou po neplacených silnicích. Odtud bude trasa již společná. Vyrazíme společně ve 14H30, doba jízdy do cíle etapy je asi 3,5 hodiny. Že se vám nezdá tempo 110km za 3,5 hodiny?! No nedivte se, začíná pohodová kochačka, jízdní průměr není rozhodující. Vyrazíme z kruháče pod dálnicí směrem Pfunds a St. Moritz podél řeky Inn po silnici č. B171. Je možné projet několikakilometrovým tunelem Landecker. Tunel je zpoplatněný, musíte mít pro průjezd Rakouskou dálniční známku. Za městem Landeck se trasy tunelem i obchvatem (silnice č. L76) spojí, můžeme se tam počkat, a dále pokračovat po silnici č. B180 směr Pfunds a St. Moritz. Na pumpě ÖMV ve vesnici Ried ještě natankovat za Euro. Po projetí Pfunds v Kajetansbrücke odbočit doprava na silnici č. B184 na hraniční přechod se Švýcarskem. Za celnicí je cesta značena číslem 27. Silnice č. 27 s malým provozem pokračuje údolím Engadin přes Zernez směrem St. Moritz, ještě před ním zakempujem.


Den 2: Pondělí 15. 7. 2013

Plán: 321km

Trasa: St. Moritz > Majolapass > Splügenpass > San Bernardino pass > Lucomagnopass > Oberalppass > Andermatt Budíček kolem sedmé, krátká porada nad plánem další trasy. Plán je třeba na základě zpráv o počasí operativně vyhodnocovat. Naložit bagáž a vyrazit k opravdovým průsmykům. Projedeme St. Moritz po silnici č.27, jezera Silvaplaner a Silser See. Průsmyk Malojapass (1857 mnm) zastávka na vyhlídce nad průsmykem. Za obcí Sóglio a Castasegnase sjezd do Itálie, Silnice změní číslo na SS37. V Chiavenna odbočit doprava na silnici č. SS36 směrem na Splügenpass (passo dello Spluga 2113mnm) a zase do hor. Zastávka u přehradní hráze Lago di Montespluga, než přijde průsmyk Splügenpass. Zpět do Švýcarska. Ve vesnici Splügen, odbočit doleva na starou silnici č.13 (nikoliv na dálnici N 43) a pokračovat směrem na Passo del San Bernardino (2065 mnm). Dálnice by měla být po pravé straně, pokračovat dále po „staré“ č.13 směrem na San Bernardino. Na vrcholu průsmyku zastavíme u jezera Laghetto Moesola. Projedeme Mesocco, serpentiny se narovnají a pak přesun cca 70km. Před vesnicí Castione odbočíme doprava na silnici č.2, směrem S. Gottardo. Projedeme město Biasca za městem odbočíme doprava na silnici č.416 s cílem Passo Lucomagno-Lukmeiner Pass(1916mnm). Zastavíme se u jezera Lai da Sontga Maria a poté i ve městečku Disentis/Mustér. V centru města směr na průsmyk Oberalppass (2040mnm), silnice č.19., zastávka u jezera Oberalpsee a sjezd dolů do kempu v Andermatt. Počítám tak kolem půl osmé.


Den 3: Úterý 16.7.2013

Plán: 227km

Trasa: Andermatt > St. Gotthardpass > Nufenenpass > Grimselpass > Furkapass > Sustenpass > Grimselpass >Furkapass > Andermatt Budíček kolem sedmé, v plánu je projet 5 průsmyků v nejbližším sousedství Andermatt. Okruh tvoří osmičku. Klidně se ale můžeme na cestě rozhodnout, jestli se přesuneme jinam podle počasí. Vyrazit na jih po silnici č.2 směr St. Gotthardpass (2108mnm) „nová“ silnici se po pár kilometrech se změní na „starou“, zakroucenější, převážně s kostkami. Mineme přehradní hráz, přijedeme k vrcholovému jezeru a potom sjedeme do Airolo, odbočíme doprava na Nufenenpass (2478mnm). Průsmyk je dost vysoký a může být kvůli sněhu zavřený i v létě! Dole, pod kopcem odbočíme doprava na silnici č.6, směr na Grimselpass (2165mnm), za průsmykem odbočit doprava na silnici č.19 směr Furkapass (2431mnm). Sjezdem se dostaneme zpět do Andermatt. V Andermatt dotankujeme a pustíme se odbočkou doleva kaňonem směrem na Göschenen. Zastávka nad Teufelsbrücke, obhlídka pevnosti Bühl. Ve Wassen odbočíme na silnici č.11 směr Sustenpass (2224mnm) a počkáme se nahoře v průsmyku. Při sjezdu dolů zastavíme u výhledu na ledovec Steingletscher. Až sjedeme do Innerkirchen, odbočíme doleva silnice č.6, směr Grimselpass. U jezera Räterichsbodensee zastávka, pak u hráze dalšího jezera Grimselsee, po které přejedeme k historickému alpskému hotelu Grimsel Hospiz, u něhož je vyhlídka a starý vojenský bunkr. Vyjedeme pár serpentýn k vrcholovému jezeru Totesee. Klesající serpentýny ke Grimselpass plynule přecházejí ve stoupající za odbočkou na Furkapass. Uvidíme i ledovec Rhonegletscher. Kousek pod Furkapass je hotel Belvedere, odtud pokračovat podruhé na vrchol Furkapass a nyní zpět k Andermatt, kde bychom měli být kolem sedmé večer. Pokud to všechno klapne, ubytujeme se ve stejném kempu. Tady by šťoura mohl namítnout, že nemusel vláčet bágly sebou. Jenže nikdo vám nezaručí, že některý s vysokých průsmyků nebude zavřený, že nás nechytne bouřka, sněžení, náledí nebo kroupy!. Všechno se tu dá zažít během půldne a trasu je pak třeba operativně přizpůsobit za pochodu!


Den 4: Středa 17. 7. 2013;

Plán: 354 km

Trasa: Andermatt > St Oberalppass > Lenzerheidepass > Albulapass > Berninapass > Passo Forcola di Livigno > Passo di Eira > Passo di Foscagno > Passo di Stelvio > Passo Gavia > passo del Tonale > směr Cortina d´Ampezzo Vyrazit bychom měli ještě před devátou. Z Andermatt na severovýchod po silnici č.19 směrem na Oberalppass. Už ho pojedeme podruhé, bude více času vychutnat si pohledy na vrcholky hor. Nudnější přejezd směrem na Disentis, Reichenau a Chur. Po průjezdu Cuira-Chur a odbočení doprava na silnici č.3 se to zase zlepší, najedeme na pěkný a relativně svižný úsek přes lyžařské středisko Lenzerheide. V Tiefencastel se vydáváme doleva silnicí č.417, směrem na Filisur, Ze silnice je vidět slavný Landwasser viadukt nad potokem Albula. A začne to stoupat na Albulapass (2321mnm). Za vesnicí Bergün začíná úsek podél železniční trati Albulabahn. Na silnici č.27 je třeba odbočit doprava. Kousek za Samedan, před St. Moritz, odbočíme doleva na silnici č. 29. Zastávka s výhledem na ledovec Morteratsch Gletscher, a po pár fotkách budeme pokračovat po silnici č. 29 do známého průsmyku Bernina Pass (2328mnm). Příjemný výjezd, za vrcholem odbočit doleva směrem bezcelní zóna Livigno. Přes Passo Forcola di Livigno (2315mnm) překročíme hranice do bezcelní zóny. Je dobrý mít tu prázdnou nádrž! V Livigno odbočit doprava na Passo di Eira(2209mnm), potom stoupání na Passo di Foscagno (2291mnm). Hned za Passo di Foscagno je celní budka. Sjezdem se dostaneme do Bormio. Bájné Passo di Stelvio (2757mnm) je odtud jen 18km, rychle nahoru a zpátky stejnou cestou dolů! Pokračujme na Passo di Gavia (2652mnm). Je třeba vyrazit z Bormio severojižním směrem po silnici č.300 směrem Santa Caterina Valfurva.a podle času se tady můžeme začít dívat po kempech. Pokud půjde vše podle plánu, stihneme ještě pokračovat po silnici č. 42 na Bolzano a po pár kilometrech projedeme Passo del Tonale (1883mnm). Za vrcholem plánuji zakempovat. Večer předpokládám válečnou poradu, jak pojmeme zpáteční cestu. Oblíbená varianta je projet nějaké průsmyky směrem Cortina d´Ampezzo, přespat v kempu cestou domů. Všechno ale bude podřízeno okamžité náladě, počasí stavu techniky a množství zbytkových zásob a finančních zdrojů.


Den 5: Čtvrtek 18.7.2013

Plán: 383 km

Trasa: Passo di Costalunga > Passo Pordoi > Passo di Campolongo > Passo di Gardena > Passo di Sella > Passo di Fedaia > Passo Gavia > Passo di Giau > Passo del Staulanza > Passo tre Groci > Col sant Angelo > směr Rakousko Asi 60km po okresce č.42 severovýchodní směr - Bolzano(Bozen). Za Bolzano pokračovat doprava silnicí č.241 údolím Vale d´Ega (Eggen Taal). Přes průsmyk Passo di Costalunga-Karnerpass (1745mnm) dále směr Canazei. Za lyžařským střediskem Vigo di Fassa odbočit doleva na silnici č.48, směr Canazei, Cortina d´Ampezzo. Silnice stoupá k prvnímu průsmyku Passo Pordoi (2239mn - 50 serpentin). Bývá tu docela provoz, po levé ruce masiv Grupo di Sella. Uprostřed horského městečka Arraba odbočit doleva směr Corvara přes passo di Campolongo (1875mnm). Za Corvara odbočit doleva přes passo di Gardena (2121mnm - 22 sepentin). U hotelu Miramonti odbočit doleva na silnici č. 242 směr Canazei přes Passo di Sella (2244mnm). Po sjezdu do Canazel doleva na Alba a Passo di Fedaia (2047mnm). Výjezd po pěkném asfaltu v několika stupňovitých galeriích. Zastavíme u přehrady, Lago di Fedaia pro pár fotek masivu Marmolada. Za vesnicí Rocca Piétore odbočíme doprava na sinici č. SS563, a za mostem přes řeku doleva na silnici č SS203 a z ní asi po dvou kilometrech doprava, směrem na Selva di Cadore. Pak se budeme držet směrem Cortina d´Ampezzo, kam dojedeme po překonání průsmyku Passo di Giau (2233mnm). Za Cortina d´Ampezzo budeme pokračovat stále po silnici č.48 přes průsmyk Passo tre Groci(1809mnm) doleva, směrem na Rakousko, silnicí č.48bis přes průsmyk Col sant Angelo (1756mnm). Zastávka u jezera Lago di Misurina, silnice č. 48bis se napojí na silnici č. 51, která nás přivede k řece Drávě(Drau). V jejím údolí odbočíme doprava na silnici č. 49(E66) směr Lienz. Na Rakouské straně změní značení na č.B100(E66) Někde mezi Lienz a Spittal je třeba začít hledat ubytování. Večer čeká velká válečná porada. Někteří budou mít tendenci použít dálnici Spittal > Villach > Graz > Wien > Domov a v pátek už budou chtít být doma. Jiní si naplánují placený přejezd přes Grossglockner


Den 6: Pátek 19.7.2013

Plán: 317 km

Trasa: Steinfeld > (Grossglockner) > (Nock Gebiet) > Millstätter See > Turracher Höhe > Sölkpass > Lienzen > Mariazell K téhle trase si už neplánuji podrobnější informace, bude to individuální přiblížení k domovině.


Den 7: Sobota 20.7.2013

Plán: 260 km

Trasa: Mariazell > Nock Gebiet > Turracher Höhe > St. Pölten > Tulln > Domov A k téhle trase taky…


Resume: Trasa celkem 2700km, Rakousko 1133km, Švýcarsko 774 km, Itálie 269km, jiné 269km. Projeto 32 průsmyků o celkové výšce 68341 metrů, ubytování v kempech na 6 nocí Náklady na PHM 160,-€ Náklady na ubytování 90,-€ Náklady na drobné výdaje 100,-€ Celkové náklady 350.-€

Tož, kdo se teda připojíte?

Vlastík J.

 

Seznam věcí na střechu Evropy

Vybavení pro údržbu motocyklu • sada nářadí – šroubovák, kleště, klíče, stahovací pásky, kus vázacího drátu • spray na řetěz, spona na řetěz, nářadí na povolení kola vypnutí řetězu • žárovky, pojistky, kus izolovaného drátu, izolační páska • antipich, knoty, záplaty – či jiné prostředky na opravu pneumatik • lékárnička – doplněná o osobní léky, prášky na bolest a střevní potíže • náhradní klíček – uchovávat odděleně od hlavního klíčku • reflexní vesta, hadřík na utření špinavých rukou Doklady a jiné • pas –občanka, řidičák • malý technický průkaz, karta povinného ručení, zelená karta • karta cestovního pojištění s kontakty • peníze, platební karta - před vjezdem do Švýcarska vyměnit nějaké Franky • mapa, slovníček –GPSka, PDAčko Jídlo na den-dva • kafe, čaj, voda, pití • instantní polívky, sušenky • konzervy, trvanlivé salámy, sýry, sladkosti Nástroje pro jídlo • cestovní příbor, otvírák nůž • ešus, hrneček, utěrka • vařič, zapalovač, náhradní bomba k vařiči Oblečení na motorku • bunda, kalhoty, kombinéza • rukavice, ledviňák, šátek • termo prádlo, nepromoky, • moto boty, ponožky Ostatní oblečení • spodní prádlo, termoprádlo, ponožky • tričko, mikina, svetr • kalhoty, kraťasy, plavky • boty na chození, sandále Vybavení pro kempování • stan, spacák, karimatka, deka, celta, velký kus igelitu • toaletní potřeby, kartáček na zuby, pasta, mýdlo, šampón, repelent • holení, mastný krém, opalovací krém, jelení lůj, toaletní papír • skládací stolička, světlo do stanu, baterka, prádelní šňůra Ostaní • foťák, kamera, baterky, nabíječka • sluneční brýle, kšiltovka • malý batůžek, taška, tužka, papír • zámek na moto, gumicuky ....


TOŽ KDO TEDA JEDE ???Autor: PTT | Datum: 06.06.2013 | Čtenářů: 732 | Reakcí: 5 | Hodnocení : 10

Obrázky k článku :
Žádné nejsou nastavené.

Pro hlasování se musíte přihlásit


Komentáře od tohoto článku :
DEKUJU ZA TRASU !!! -

Ahoj, jelikoz jsem musel urychlene sestavit plan trasy pro letosni vylet do Alp, tak jsem vyuzil tvou uzasnou trasu. Trochu jsem ji poopravil co se tyce odjezdu ale v 90 procentech to byla kopirka :) Moc dekuju a mas to fakt zmakly.


- Ali

Vypadá to skvěle....Porce km na den je sice dost velká, (vzhledem k rychlosti pohybu v Alpách), ale mít dovolenou dřív, tak jedu...


Jeď - Pivko

- Pejrak

Hezký cestopis , ale řekl bych že je poněkud v jiné sekci.


- Anders

WOW!

Nevím co říci jiného

 

 


Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Dalších 5 článku z kategorie Fazer obsah a podkategorie Články

Srazs Fazer clubu - Lučany 2019 od Beda (hendrik)
Zdravím všechny členy Fazer Clubu i ostatní kamarády a zvu Vás už na osmý sraz do Lučan nad Nisou.
Pozvánka na sraz Fazer clubu - 20.9. - 22.9. 2019 od Machoska
Zveme Vás na setkání členů a přátel Fazer clubu, který se koná v penzionu U Výra, u vodní nádrže Výrovice.
Vosí Mechehe na Malé Morávce od vosa
Ahoj kamarádi, už se to blíží .....
Mýto 2019 - Letošní první setkání členů Fazer clubu v Mýtě u Rokycan. od Luděk (admin)
Konečně jsme se dočkali a po zimní přestávce se uskutečnil první sraz sezóny 2019.
Pozvání na 12. západočeské setkání Fazer clubu. od Pejrak
Ahoj přátelé jedné stopy. Chtěli bychom Vás se Zlatíčkem pozvat již na 12-té „ Setkání Fazer clubu ČR“, které se koná ve dnech 17.-19.5. 2019.GALERIE
Fotografie člena Fazerclubu.cz
KALENDÁŘ AKCÍ
STATISTIKA
Uživatelé online :

Počet Hostů 1
Počet členů 0
PŘIHLÁŠENÍ
HLEDAT
POČASÍ